INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Aleksander Konopacki      Duryewski, Andrzej, Pamiątka niezeszła już zeszłego domu panów na Rostkowie i Sztembergu Kostków, Kraków 1702 - w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - sygn.: BJ St. Dr. 15525 III - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Stanisław Aleksander Konopacki  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konopacki Stanisław Aleksander h. własnego (zm. ok. 1709), kasztelan chełmiński. Był synem Jakuba Oktawiana, kaszt. elbląskiego, i Barbary Kostczanki. W r. 1676 występował na sejmiku pruskim w Malborku jako poseł królewski. Ponieważ jednak uprzednio spowodował zerwanie sejmiku ziemi świeckiej, został przez posłów w Malborku przyjęty bardzo niechętnie, a jego przemówienie, w którym wychwalał przesadnie ostatnią kampanię wojenną króla, wyśmiano. Ponownie występował K. jako poseł królewski na sejmiku pruskim w Malborku w r. 1681. W r. 1685 został miecznikiem pruskim, 17 VII 1688 podkomorzym malborskim, a 10 III 1699 kasztelanem chełmińskim. W okresie kampanii wiedeńskiej 1683 r. dowodził chorągwią pancerną, a w r. 1702 był dowódcą chorągwi husarskiej. Od r. 1700 dzierżawił wraz z drugą żoną starostwo nowskie. Był też starostą płotelskim. W r. 1705 należał do szlachty pruskiej, która poparła Stanisława Leszczyńskiego. Zwołał na 20 IV t. r. sejmik do Nowego Miasta w celu zrealizowania obietnic prowincji pruskiej wobec Leszczyńskiego. Ponieważ miasta pruskie nie wysłały swych przedstawicieli, musiał odłożyć sejmik na 2 V, a następnie na 28 VI. Potem zwoływał jeszcze kilkakrotnie sejmiki: w r. 1706 do Grudziądza, w 1707 do Nowego, w 1708 do Świecia. K. był dwukrotnie żonaty: po raz pierwszy z Katarzyną Lukrecją, córką Zygmunta Guldensterna, kasztelana gdańskiego, wdową po Janie Kazimierzu Kretkowskim, drugi raz (przed 1701) z Barbarą Kryszpinówną Kierszensztejnówną, córką Hieronima Kryszpina, podskarbiego litewskiego, wdową po Aleksandrze Wołowiczu. Zmarł K. prawdopodobnie w r. 1709, wg niektórych źródeł w r. 1710. Nie pozostawił męskich potomków.

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Niesiecki; Czaplewski, Senatorowie Prus. Król.; – Duryewski A., Pamiątka Kostków, Kr. 1702; Feldman J., Polska w dobie wielkiej wojny północnej 1704–1709, Kr. 1925; Lengnich, Gesch. d. Preuss. Lande, VIII, IX; Wimmer J., Wojsko Rzeczypospolitej w dobie wojny północnej, W. 1956; Wodziński M. A., Gdańsk za czasów Stanisława Leszczyńskiego (1704–1709, 1733–1734), Kr. 1929 s. 48; – Akta do dziejów króla Jana III sprawy roku 1683 wyjaśniające, Wyd. F. Kluczycki, Kr. 1883.

Jan M. Małecki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.